2. Detský festival Folkloriny v Selenči


V nedeľu 10. septembra prebiehal 2. detský folklórny festival Folkloriny v organizácii Kultúrno umeleckého spolku, MOMS Selenča, Združenia pre zachovanie kultúry tradície a umenia Selenča a v spolupráci zo základou školou Jána Kollára zo Selenče. Toto podujatie finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Obec Báč, AP Vojvodina a NRSNM.

DFS Pramienok


Festival sa začal dielňou pre deti pod názvom Prehlbujme detskú lásku k slovenskej tradícii, kde sa deti bližie spoznali s výrobou selenčských kyciek. Dielňa bola v priestoroch selenčskej základnej školy.

Dielňa v priestoroch ZŠ Jána Kollára

Festival pokračoval týmto kultúrno-umeleckým programom pod názvom Folkloriny, na ktorom vystúpili deti z KUS Petrovská družina, KUS Zvolen z Kulpína, ďalej speváci z Nadlaku ako i domáci speváci z Orchestríka a mladšia tanečná skupina DFS Pramienok ZŠ Jána Kollára a rovnomenného spolku. Hostí z Nadlaku a DFS Pramieok sprevádzal orchester KUS Jána Kollára, ktorý zahral aj zvučku festivalu.

Hostia z Nadlaku za sprievodu orchestra KUS Jána Kollára

Festival Folkloriny je organizovaný so zámerom, aby nám naše deti predstavili, čo počas roka nacvičujú a na aký spôsob si naši najmladší pestujú svoju tradíciu, materinskú reč a slovenský ľudový odev. Takýmto spôsobom nielenže zveľaďujeme naše kultúrne dedičstvo, ale aj ručíme svoju budúcnosť na týchto priestoroch.

Veľká navštívenosť tohto festivalu jednoznačne hovorí, že sa festival vydaril a veríme že si aj organizátori, účastníci, ale aj návštevníci mali bohatý kultúrno-umelecký zážitok.

Petrovská družina

Mediálne podporila TV Petrovec, ktorá odsledovala celé podujatie a o festivale bude vysielať aj RTV. Správu si môžete prečítať aj v týždenníku Hlas Ľudu ako aj na FB stránke Selenča. 
Fotografie poskytli Jaroslav a Juraj Berédioví.