Folkloriny po prvýkrát v Selenči
31. May. 2022 | Malvína Zolňanová Zdieľať


V nedeľu 29. mája prebiehal 1. detský folklórny festival Folkloriny v organizácii KUS Jána Kollára, MOMS Selenča, Združenia pre zachovanie kultúry, tradície a umenia Selenča a v spolupráci so základnou školou Jána Kollára zo Selenče. Toto podujatie finančne podporili Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Obec Báč.
Festival sa začal dielňou pre deti pod názvom Prehlbujme detskú lásku k slovenskej tradícii. Deti vyrábali svadobné kyjáčiky alebo kulače, ktorými sa do dnes pozýva na svadbu. Festival pokračoval kultúrno-umeleckým programom pod názvom Folkloriny, na ktorom vystúpili deti z KUS Petrovská družina, ďalej predstavitelia MOMS Pivnica, ako i domáci Selenčania. Tak sa predstavili deti z PU Kolibrík a DFS Pramienok a Orchestrík základnej školy. Tento festival je organizovaný so zámerom, aby nám naše deti predstavili čo počas roka nacvičujú a na aký spôsob si naši najmladší pestujú svoju tradíciu, materinskú reč a slovenský ľudový odev. Takýmto spôsobom nielenže zveľaďujeme naše kultúrne dedičstvo ale aj ručíme svoju budúcnosť na týchto priestoroch. 

Názov Folkloriny vyplýva z významu slova Folklór.
Folklór („folklore“ – vedomosti ľudu) je súbor kultúrnych javov, ktoré sa realizujú formami ústnej, hernej, tanečnej, dramatickej a hudobnospevnej komunikácie, realizovaný v mnohých variantoch. Jeho nositeľom a rozširovateľom je kolektív, aj keď prvotným tvorcom bol jeden človek. [wikipedia]

Plná sála obecenstva a veľká návštevnosť tohto festivalu jednoznačne svedčia, že sa festival vydaril a veríme že organizátori, účastníci, ale aj návštevníci mali bohatý kultúrno-umelecký zážitok.

Festival mediálne podporila TV Petrovec, ktorá odsledovala celé podujatie a o festival bude vysielať aj RTV. Správu si môžete prečítať aj v týždenníku Hlas Ľudu ako aj na FB stránke Selenča.

Foto: Jaroslav Berédi

Patrik Rago porozprával o kyjáčkoch

Deti pracovali s veľkým záujmom

Petrovčania

Pivničania

Selenčskí škôlkári

Selenčskí základoškoláci

Spoločná fotografia na záver

Kľúčové slová: detský festival, folklor, dielňa